INFORMÁCIE
SAMOSPRÁVA
HISTÓRIA
KULTÚRA
REKREÁCIA
PAMIATKY
VZDELÁVANIE
SLUŽBY
PEŠIA ZÓNA
INFOZÁKON
VZN
DRUŽBA
OSOBNOSTI
MAPA
POČASIE
ENGLISH
DOKUMENTY
RRA


REKREÁCIA A ŠPORT

Územie Humenského Sokola bolo vyhlásené za chránené územie (štátnu prírodnú rezerváciu) v roku 1980. V roku 1995 bolo na základe nového zákona NR SR číslo 287/1994 Z.z. o ochrane prírody a krajiny prekategorizované na národnú prírodnú rezerváciu (NPR).

Rozprestiera sa na lesnej pôde v katastrálnych územiach obcí Humenné, Jasenov, Chlmec a Ptičie. Jeho rozloha je 541,50 hektárov. Dôvodom pre vyhlásenie tohoto územia za chránené bola najmä pôvodnosť a druhová bohatosť jeho rastlinstva a živočíšstva. Na relatívne malej ploche sa tu vďaka vápnitému horninovému podkladu a rôznosti pôdnych a mikroklimatických podmienok vytvorila celá mozaika prírodných spoločenstiev, navzájom vyvážených s prostredím. Podľa "zürišskomontpellierskej geobotanickej" školy sa tu nachádzajú spoločenstvá zväzov "bukové lesy vápnomilné" a "dubové xerotermofilné ( sucho-teplomilné ) lesy submediteránne a skalné stepi". Podľa lesníckej typologickej školy prof. A. Zlatníka sa tu nachádza 6 lesných typov skupín - dubové bučiny, bukové dúbravy a drieňové dúbravy. Vedúcou drevinou je dub plstnatý.

Poslaním prírodných rezervácií a všetkých podobných chránených území s prísnou ochranou je zachovať zvyšky pôvodnej flóry a fauny pre študijné účely a pre záchranu celého genofondu rastlín a živočíchov.

Náučný chodník je typu "so sprievodcom". Trasu tvorí uzavretý okruh o celkovej vodorovnej dĺžke 3 km a šikmej - skutočnej cca 3,5 km. Jeho najnižší bod je na vstupnej zastávke č. 1 vo výške 190 m, ktorá sa nachádza na okraji lesného porastu oproti parkovisku pri hoteli na Podskalke, kde je podaná celková informácia o území NPR Humenský Sokol, jej ochranných podmienkach, ako aj o trase náučného chodníka a podmienkach jeho používania a najvyšší bod je na kóte Červená skala vo výške 447 m. Celkové prevýšenie je teda 257 m. Doba prehliadky chodníka trvá cca 2 - 3 hodiny.

Podmienky používania náučného chodníka:
  • neskracovať chodník a nepohybovať sa a nezdržiavať sa mimo neho
  • nepoužívať chodník v čase mokrého počasia a za silného vetra
  • neuvoľňovať skaly na svahu
  • nevstupovať do hrebeňovej časti v skupinách väčších ako 20 osôb

  • ©2004 Mesto Humenné | Designed by Arwie & Fernet